Rezonans Magnetyczny

 

 

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego należy do najnowszych metod diagnostycznych. Badanie nie wymaga skierowania od lekarza, polega ono na oddziaływaniu pola magnetycznego i fal radiowych, przekształcanych w obrazy. Średnio trwa od 20 do 60 minut w zależności od rodzaju badania.  

 

W Ośrodku Diagnostyki Obrazowej ODO w Szczecinku dysponujemy najnowszym z dostępnych komercyjnie w Polsce wysokopolowym modelem aparatu MR firmy:

 

 SIEMENS MAGNETOM ESSENZA TIM DOT 16k (2014),

 

wytwarzającym pole o natężeniu 1,5 Tesli. Dodatkowo nasz aparat wyposażony jest w bogate oprogramowanie i osprzęt, znacznie poszerzające możliwości diagnostyczne:

·         14-kanałowa cewka kolanowa,

·         16-kanałowa cewka głowowa,

·         cewka Breast Matrix do badania piersi).

 

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód.

 

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ PERSONELOWI PRACOWNI PRZED BADANIEM: 

·         POSIADANIE ROZRUSZNIKA SERCA, NEUROSTYMULATORA, SZTUCZNEJ ZASTAWKI SERCA, PROTEZY NACZYNIOWEJ „STENTU”, METALOWEGO ODŁAMKA LUB OPIŁKA ZWŁASZCZA W OBRĘBIE OCZODOŁÓW) LUB METALICZNYCH IMPLANTÓW ORTOPEDYCZNYCH

·         Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.

·         Ciąża

W PRZYPADKU BADANIA:

·         GŁOWY, TWARZOCZASZKI, OCZODOŁÓW, PRZYSADKI MÓZGOWEJ – rezygnujemy z makijażu i lakieru do włosów

·         PIERSI – badanie może być wykonane między 5 a 14 dniem cyklu, 3 miesiące po zakończeniu hormonalnej terapii zastępczej, 1 rok po zakończeniu radioterapii, 6 miesięcy po biopsji gruboigłowej (nie dotyczy chorych przed leczeniem oszczędzającym z powodu raka piersi), bardzo ważne aby na badanie dostarczyć wcześniejsze badania mammografii i usg

·         CHOLANGIOGRAFII (DRÓG ŻÓŁCIOWYCH) – na badanie należy zgłosić się na czczo (minimum 6 godzin), nie pić kawy, nie palić papierosów ze względu na możliwość obkurczenia woreczka.

Partnerzy

Rejestracja

tel.: 94 888 9000

Poniedziałek - piątek w godzinach od 7.00 do 20.00
wybrane soboty w miesiącu 8:00-15:00
kontakt@rezonans-szczecinek.pl

© Ośrodek Diagnostyki Obrazowej - Szczecinek